Konu Bilgileri
  • Yazar: ebicom
  • Okunma: 1439
  • Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
Paylaş:

Konuyu Okuyanlar

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu içi Arama..

Hızlı Menü
Hızlı Menü:

Öneriler
Paylaşım Platformu
Mybb Destek Ekibi

Yeni Yorum Gönder 
ÇİLEK NE ZAMAN DİKİLİR
Yazar Konu
ebicom Çevrimdışı
Administrator
*******


Yorum Sayısı: 1,007
Üyelik Tarihi: 17.01.2008

Rep Puanı: 23
Teşekkürler: 46
48 Mesajına, 56 Teşekkür edildi.
Yorum: #1
Tarafsiz ÇİLEK NE ZAMAN DİKİLİR
Resim
Çilek bir bahar ayı bitkisidir. En verimli yetiştiği alanlar ılıman iklimin görüldüğü bölgelerdir. Günümüz imkanlarıyla dört mevsim dikimi yapılabilse de doğal dikim işleminin bahar aylarında yapılması tavsiye edilir. Bahar ayı dikimleri de ilkbahar dikimive sonbahar dikimi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
1-  İlkbahar Dikimi: Ilıman iklime nazaran kışları daha serin geçen bölgelerde, daha çok tavsiye edilen dikim zamanıdır. İlkbahardikimi ılıman iklime sahip bölgelerde şubat ayında, daha serin ve kışları soğuk geçen bölgelerde ise nisan ayında yapılır. Dikim yapıldıktan sonra yine bölgenin iklimine göre mayıs ve haziran aylarında bitkiler çiçek açarak ilk meyvelerini verir. Ancak ilk açançiçeklerin sayısı az olur. Bu yüzden dikim döneminde açan bu ilk çiçekler kopartılıp bitkinin verim ve kalitesinin artması sağlanır.
2. Sonbahar Dikimi: Genellikle kışları ılık geçen bölgeler için önerilen bir dikim zamanıdır. Dikim için fidelikten alınan taze kolfideleri kullanılır. Dikim işlemi ise sonbaharın hemen başında eylül ayında yapılır. Bu dikimde erken meyve elde edilir ancak verim düşüktür. Sonbahar dikimlerinde istenilen verim ancak dikimin ikinci yılında elde edilebilir. Bu dönem dikimlerinden verim alma süresi de ortalama 3-4 yıl kadardır. Sonraki yıllarda çilek kalitesi düşmekte ve yeni dikim yapılması gerekmektedir.
ebicom

Herkesin değeri, niyetinin enginliği kadardır.
Kendinle mutlu değilsen, başkalarının seninle mutlu olmasını bekleyemezsin. Her şey seninle başlar!

Undecided

13.06.2016 20:38
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

 Hızlı Tema Değiştir:


ip numaram