Konu Bilgileri
  • Yazar: sayginnlp35
  • Okunma: 378
  • Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
Paylaş:

Konuyu Okuyanlar

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu içi Arama..

Hızlı Menü
Hızlı Menü:

Öneriler
Paylaşım Platformu
Mybb Destek Ekibi

Yeni Yorum Gönder 
İzmir Anlayarak Hızlı Okuma
Yazar Konu
sayginnlp35 Çevrimdışı
Ara Sıra Takılanlar
**


Yorum Sayısı: 13
Üyelik Tarihi: 11.09.2017

Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.
Yorum: #1
İzmir Anlayarak Hızlı Okuma
Okumayı öğrenmeye başladığımız ilk zamanlardan beri edindiğimiz ve neredeyse herkeste bulunduğu için farkına varmakta zorlandığımız bir takım olumsuz alışkanlıklardan dolayı okuma hızımız, sahip olduğumuz zihinsel kapasiteye göre son derece yavaş ve verimsizdir. İnsanlar yalnızca göz ile beyin arasında koordineli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken okuma eylemine bir takım gereksiz alışkanlıklar koyarlar. Kimi insanlar diğerleri tarafından duyulacak bir şekilde (en çok da çocuklar) sesli okuma yapar, kimilerinin okuma sırasında dudakları sanki konuşur gibi kıpırdar, kimileri de dökümanı kendi içinden sözcükleri tek tek okur.  Bütün bu kötü ve verimsiz okuma alışkanlıkları okuma esnasında normalden daha fazla güç sarfettirdiği için okurken çok çabuk bir şekilde yorulurlar. Aslında okuma yaparken ağız, dil, dudak, damak ve gırtlak gibi organların aktif olarak çalışmalarına hiç gerek yoktur. Yavaş ve verimsiz okuma yapmamızın en temel sebebi gözümüzün aktif görme alanını iyi bir şekilde kullanmamamız kısacası okuma esnasında her sözcüğü kelime kelime okumamızdır. Böyle verimsiz bir okumada normal düzeyde bir satın okuyabilmek adına gözümüzü 8-12 kere hareket ettirmemiz gerekir.

İzmir Hızlı Okuma egzersizleri yapılacak egzersizlerle göz kaslarının geliştirilmesi, gözlerin satırlar üzerinde çok daha hızlı hareket ederek daha hızlı okuma yapabilmeyi sağlar. Uzun vadede kalıcı bir şekilde genişleyen bakış açısının da desteğiyle, beynimizin algılayıp işleyebileceği kadar fazla kelime okuyabilmek mümkündür. Bir kitabın sayfalarına göz attığınızda farkında olmasanız bile gözleriniz o sayfada bulunan tüm kelimelere ait görüntüleri çok hızlı bir şekilde beyninize iletmektedir. Hızlı Okuma alışkanlığı kazanabilmek adına uygulanan bu teknikler, görüntünün veri olarak ne şekilde işlenip algılanacağını beyninize öğretmeye dayanmaktadır.

Yüzyılın bu en önemli okuma tekniği hakkında çok fazla fikir sahibi olmayanlar hızlı okuma becerisinin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünür. Oysa hızlı okuma becerisi, Hızlı Okuma Eğitmenliği eğitimi almış profesyoneller yardımıyla sonradan geliştirilebilen son derece verimli bir okuma alışkanlığıdır ve göz sağlığı ortalama düzeyde bile olsa yerinde olan her insan rahatlıkla uygulayabilir. Uzman hızlı okuma eğitmenleri tarafından hazırlanan göz egzersizlerinin düzenli bir şekilde yapılmasıyla yatay ve dikey görme açınızı kayda değer şekilde genişlettikten sonra, yazı içerisinde yer alan kelimeleri tek tek okumak ve anlamaya çalışmak zorunda kalmaz, kelime gruplarını tek odaklanma yardımıyla çok daha hızlı bir şekilde algılayabilirsiniz.

i
11.09.2017 18:02
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

 Hızlı Tema Değiştir:


ip numaram